OTUŽOVÁNÍ vs. TREND

03.12.2020

Vítám vás u našeho prvního článku na našich stránkách, které jsme se rozhodli využít také jako platformu pro sdílení našich myšlenek, postřehů a znalostí. V prvním článku se budeme věnovat jednomu aktuálnímu trendu, kterým je otužování.

Všimli jste si, jak se otužování šíří napříč sociálními sítěmi? Je to skutečně trend moderní doby nebo aktuálního období? Osobně zaznamenávám koupání se v řekách, studené sprchy a sudy napuštěné ledovou vodu na Instagramu, Facebooku, Youtube, v rozhovorech, podcastech, zkrátka na všech platformách. No a jak se říká, každá mince má dvě strany. Tou první stranou je určitě fakt, že šíření trendu otužování je skvělé. Konečně se internetem šíří zdraví prospěšná věc, která inspiruje další. Na tu druhou stranu si ale lidé neuvědomují, že jak rychle nám otužování může prospět, stejně rychle nám může i ublížit a na cestě k citelné změně, je potřeba dodržovat určité postupy. Než vlezeme do vody, měli bychom si říct, "Proč to dělám?" "Proč to chci dělat?" nebo "Co od toho čekám?"

Změny teplot a zejména chlad je pro lidské tělo v současném světě velmi nekomfortní. Pokud nám je zima, jednoduše se více oblékneme nebo si přitopíme. Velmi zjednodušeně řečeno, naše tělo je poněkud zhýčkané. Proč tomu ale tak je?

Jednou z mnoha vlastností živých organismů a hlavně savců je schopnost termoregulace, neboli schopnost udržení kontinuální teploty těla. Tato funkce souvisí s vnitřním prostředím lidského těla a metabolickými ději. Lidský organismus tak dokáže reagovat na teplotní rozdíly několika způsoby a s každým rozdílem se automaticky snaží vyrovnat. V případě chladu dochází v organismu k tepelným ztrátám. V tomto případě termoregulační pochody v těle běží na maximum a stálost vnitřního prostředí se narušuje, čímž vzniká na tělo stres spojený například se zrychleným dechem, zvýšenou tepovou frekvencí apod. To, jakým způsobem se tělo s narušením vnitřního prostředí těla a se stresem vyrovná záleží na míře adaptace. Adaptace neboli schopnost organismu se přizpůsobit nestálému prostředí, v tomto případě chladu, je u většiny lidí velmi nízká. S tím přichází další komplikace jako jsou nejčastěji zmiňované nemoci a slabá imunita, jelikož se tělo nedokáže vyrovnat s narušením jeho vnitřního prostředí.

Dobrou zprávou ale je, že míra adaptace na tepelné rozdíly se dá poměrně snadno posílit. Mezi druhy otužování nepatří jen ledové koupele, ale otužovat se můžeme i klasicky vzduchem. Jak říká slavný ledový muž Wim Hof, který je známý svou extrémní odolností na chlad: "Sundej si bundu, budeš nemocný." Teplotní komfort zajištěný několika vrstvami oblečení v chladném počasí nás zkrátka dělá zranitelnější. Otužování skrz lehčí oblékání nebo nižší teplotou u nás doma není vůbec populární a ani se o něm moc nemluví, což je pochopitelné. Otužování vzduchem je mnohem pomalejší, protože voda je až 26x vodivější než vzduch, tedy voda o stejné teplotě jako vzduch způsobí tělu stejnou tepelnou ztrátu přibližně 26x rychleji.

Pojďme tedy k tomu populárnějšímu způsobu, což je otužování ve vodě. Je to nejúčinnější způsob a také s nejrychlejšími účinky. Lidmi je využíváno hlavně proto, že celá procedura je rychlá a hlavně velmi znatelná. Když už se rozhodneme do ledové vody vlézt, je to skutečně krok z té komfortní zóny do absolutně nekomfortní.

Benefity otužování

  • posílení imunity

První a nejvíce omílaný benefit je posílení tělesné imunity a působení proti nachlazení. Imunitní systém člověka, je hlavním systémem obranyschopnosti organismu proti bakteriím a virům. To, jak silná bude naše obranyschopnost souvisí v případě působení chladu se stresovou reakcí a pokud se tělo naučí přizpůsobovat nepříznivým vlivům, stává se silnějším. Stejně tak funguje posílení imunity. Nachlazení se zřejmě nevyhneme na 100%, ale značně ho můžeme omezit, protože otužování přispívá v imunitním systému k vyšší koncentraci krevní plazmy a k vyššímu obsahu bílých krvinek, které jsou schopny s případnou nemocí bojovat. V případě, že tedy k nachlazení dojde, je průběh bývá rychlejší.

  • endorfiny

Vyplavení endorfinů nebo chcete li "ten pocit po". Endorfiny působí jako "vnitřní drogy", které úzce souvisí s tzv. vystoupením z komfortní zóny. Jsou to hormony, které se uvolňují do mozku a způsobují uvolnění psychického napětí, podporu psychické pohody, dobrou náladu a pocit, na který si tělo dokáže vypěstovat závislost. Vylučování endorfinů mimo jiné způsobuje právě změna tělesné teploty, protože senzory chladu na pokožce vysílají impulsy do mozku. Zařazení studené sprchy jako ranní rituál je zaručeným způsobem, jak nastartovat váš den.

  • krevní oběh

V reakci na vyrovnání tělesné teploty se zvyšuje srdeční frekvence a tím se zlepšuje krevní oběh, který má jako hlavní úkol transport všech potřebných dýchacích plynů, látek a živin. Teplotní kontrast pomáhá tělu lépe pumpovat krev a tělo se snaží v důsledku chladu co nejrychleji dopravit krev do všech orgánů, aby se zvýšila tělesná teplota. Díky zrychlení krevního oběhu zůstává naše tělo více aktivní. Další důvod, proč je vhodné zařazovat studenou sprchu ráno.

  • redukce tuku

V těle jsou dva druhy tuků, bílý a hnědý. Bílý je klasický podkožní tuk. Hnědý tuk není vidět a jeho funkce je právě vytváření tělesného tepla. V reakci na chlad dochází v hnědém tuku k větší aktivaci, kterou snadno poznáte, když se začnete třást a tím se navyšuje i energetický výdej těla, tedy k více spáleným kaloriím. Dle této studie je možné docílit aktivací hnědého tuku ztráty až 4 kg tuku bílého za rok.

  • zvýšení testosteronu a plodnosti

Studená voda pozitivně ovlivňuje mužskou plodnost, dokazuje to i tato studie ze Sanfranciské univerzity. V ní testovali vliv horké a studené vody po dobu 6 měsíců na změny v počtu spermií u mužů. Výsledek samozřejmě dopadl pozitivně pro muže, kteří se po dobu testování horké vodě vyhýbali.

  • pozitivní vliv na pokožku a vlasy

Spoustu z nás má jistě zkušenost se suchou pokožkou. Pokožku často vysušuje teplá voda. Studená voda má účinek opačný, jelikož způsobuje, že se kožní póry uzavírají a tolik se nevysušují dostatečným množstvím mazových žláz. Stejně to platí i pro konečky vlasů.

Jak začít

  • posloupnost a pravidelnost

Nejdůležitější bod celého procesu, který je důležitý vždy, když chcete dosáhnout určitého cíle je začít postupně. Pokud jste nikdy neběhali a chcete uběhnout maraton, také musíte nejdříve začít krátkým a pomalým během. To stejné platí při otužování. Říká se, že největší chybou při otužování je "přehnat to". Je to také spojené s tím, že otužování vodou je poměrně rychlý proces a tak je důležité dodržovat trpělivý postup, abychom dosáhli výsledku. Důležité je naslouchat svému tělu a nepřeceňovat se.

  • jak dlouho ve vodě být

Pro délku pobytu v ledové vodě žádná pravidla nejsou. My ale doporučujeme jednoduchý model. Pokud začínáte, nebude vaše otužování trvat déle než pár vteřin. Doba otužování je často podmíněná psychikou a tak, pokud se chcete posunout, musíte kromě míry adaptace posouvat i vaší hlavu. Není ale potřeba zacházet do extrémů a stačí naslouchat svým pocitům. Nejjednoduší odpověď na otázku tedy zkrátka je, co zvládnete a jak je vám to příjemné. Zároveň je to i nejsnadnější posouzení svého pokroku. Pokud jste dnes zvládli být v ledové vodě například 30 vteřin, k pokroku to bohatě stačí. Pamatujte, že déle neznamená lépe a méně je někdy více. Zároveň nemusíme proceduru opakovat každý den, optimální pravidelnost je 3-4x týdně.

  • kontrastní způsob sprchování

Náhlá změna teploty ve sprše je jedním z nejjednodušších způsobů, jak s otužováním začít. Způsob spočívá v tom, že se začnete sprchovat klasicky teplou vodou a ke konci ji změníte na co nejvíce studenou, kterou dokážete snést po dobu 20 - 30 sekund.

  • nenamáčet hlavu

Pokud jste někdy viděli někoho, jak leze do ledové vody v plavkách s čepicí na hlavě, má to určitý význam. Organismus v ledové vodě zažívá velké tepelné ztráty a na lidském těle je několik míst, kterými odchází z těla teplo rychleji. Jsou to například třísla, hrudník nebo krk, ale nejvíce tepla uniká hlavou. Proto není od věci, hlavě tepelný komfort zajistit.

  • do vody neskákat

V žádném případě se nedoporučuje do ledové vody skákat. Je to logické, protože tělo dostane obrovský šok. Někdo by si ale mohl říci, že rychle překoná pocit ledové vody. Pravda je taková, že rychlá změna teploty může způsobit podráždění termoreceptorů nervovými vlákny. Nejčastěji v tuto chvíli dochází k brachykardii a poruchám srdečního rytmu, v tom nejhorším případě může dojít až k zástavě srdce.

  • do sucha, do tepla

Po proceduře doporučujeme rychle osušit suchým ručníkem a nenechávat vodu pouze uschnout. Otření ručníkem slouží k navrácení pocitu tepelné pohody. Také je důležité sundat si mokré plavky, které silně ochlazují zakryté části těla, což vede k nastydnutí. K nemocem celkově vedou neuvážené postupy otužování hlavně v začátcích. V chladu není důležité vydržet co nejdéle. Proto se raději ihned oblékněte do suchého a teplého oblečení a navoďte si znovu opět pocit komfortu např. teplým čajem.

Rizika

Výše jsme si stručně popsali, jak otužování a adaptace na chlad probíhá. Pro úspěšné posílení musíme na tělo vytvořit stres, což je vlastně mírné narušení organismu. Tělo má na stres automaticky tendenci si zvykat. Aby ale toto narušení přineslo pozitivní změnu, musíme vytvořit tzv. pozitivní stres. Celý tento proces a to, jestli způsobíme tělu pozitivní stres, tedy takové narušení, které bude pro tělo prospěšné nebo naopak stres negativní a s tím spojená určitá rizika, záleží na míře dávkování otužování.

Přeceňování se, přehánění a předvádění se, automaticky přichází i s právě rostoucím trendem otužování mezi lidmi a to je právě už zmiňovaná druhá strana mince, že v každém případě otužování bohužel prospěšné není. Pozitivní efekt pro zlepšení imunity má už 30 sekund ve studené sprše a už po 20 sekundách se v tělu zvyšuje noradrenalin. Není třeba tedy být ve studené vodě minuty. Delší doba nepříspívá k výraznějšímu zlepšení adaptace, ale naopak přináší rizika jako jsou:

  • podchlazení (hypotermie)
  • zůžení cév
  • zhoršená funkce bílých krvinek
  • poškození mitochondrií, které mají za úkol v těle produkovat energii
  • poškození kožních tkání, vyšší zánětlivost kůže (rychlejší stárnutí kůže)
  • hormonální nerovnováha

Kontraindikace

Otužování je sice zdraví prospěšné, ale ne ve všech případech. I když by se tak mohlo zdát, není to pro každého a existuje několik kontraindikací, kdy se otužování silně nedoporučuje či přímo zakazuje:

  • těhotenství
  • poranění kůže, dermatitida, vyrážky (ledová voda by mohla způsobit infekci)
  • poruchy srdečního rytmu, arytmie
  • nízký či vysoký krevní tlak
  • aktuální onemocnění (hořečkové stavy)

Cílem našeho článku je, dát vám na tuto záležitost dvojí pohled a více informací. Možná si tedy říkáte, "Proč to všichni dělají? Aby byli cool?" Možná ano.. Ve finále na tom moc nezáleží, ale dnes se lidé na internetu k trendovým věcem často staví do opačné pozice stylem, "Nebudu dělat něco, co dělá každý." Kritické myšlení je jistě na místě, ale v tomto případě spíše platí, že čím dál více lidí začíná vnímat, že otužování prospěšné je. Můžeme to považovat například za jeden z pozitivních dopadů aktuální situace ve světě. Budou lidé více přemýšlet, jak zlepšit své zdraví? Tohle je jedna z možných cest.

Naše doporučení zní, rozhodně to vyzkoušejte! Zkuste udělat krok mimo svojí vyhřátou komfortní zónu a sami uvidíte, jak se budete cítit. Začněte ale skutečně pomalu. Sami víte, co zvládnete, tak nepřeceňte své síly. Byla by škoda otužování zkusit jednou a víckrát už ne. Nenechte se zmást trendy na internetu a dejte otužování šanci. Nemusíte ale hned kvůli hezké fotce sekat díru v ledu.